Изпълнението на работата при ремонт след градушка на каросерията на автомобили след нанесени щети започва с почистване чрез измиване. Буталото се фиксира в центъра на вдлъбнатината, като се прилага лепило върху него, и се оставя да изсъхне за 10 минути. След това поставете минилифта и поставете буталото в жлеба на инструмента. За да се елиминира свободната игра, винтът се затяга отгоре и започва леко да захваща дръжката. В резултат на това се получава изправяне на метал. В края на работата буталото се изстрелва назад, а лепилото се отстранява със специализирана течност.
Работата по това обаче не беше завършена, тъй като след това върху коригираната част на каросерията на автомобила ще остане издутина с вдлъбнатина в центъра. Тя също трябва да бъде отстранена, за да се върне каросерията на автомобила в първоначалния му вид.
Елиминирането на този дефект се извършва с флуоропластичен или тефлонов чипър чрез леко потупване по краищата на издутината.
След като се утаи, на повърхността ще остане малка вдлъбнатина от преминалата градушка. За да я изправите, трябва да повторите горните стъпки, използвайте само буталото, по-малко, отколкото в първия случай, диаметърът, съответстващ на размера на дефекта.
Съществуват и други методи за работата при ремонт след градушка:
Съществува груб начин за възстановяване на каросерия на кола, наречена изправяне чук. Тя включва два етапа: грубо потупване за възстановяване на първоначалната форма на детайла и изправяне за окончателно изравняване на повърхността. Първо е необходимо да демонтирате повредения елемент от каросерията от автомобила. След това се почиства чрез измиване и се инспектират щетите.
Самонаправянето на вдлъбнатини от градушката започва с натискане с чук за изправяне от задната страна по целия периметър на дефекта от неговите краища до центъра. В този случай основните усилия са концентрирани върху краищата на вдлъбнатината.
По време на работата е необходимо да се осигури опора на частта отвън, за да се избегне огъване на метал в обратна посока.