Да разгледаме фотоапаратите

Да разгледаме фотоапаратите. Камерата е оптичен инструмент, който може да заснеме изображение. Повечето камери могат да заснемат 2D изображения, като някои могат да заснемат и 3D изображения. На основно ниво повечето фотоапарати се състоят от запечатан корпус с малък отвор(апертурата), който пропуска светлината, за да заснеме изображение върху светлочувствителна повърхност (обикновено цифров сензор или фотографски филм ).

Да разгледаме фотоапаратите

Камерите имат различни механизми за контрол на падането на светлината върху светлочувствителната повърхност. Лещите фокусират светлината, влизаща в камерата. Отворът може да бъде стеснен или разширен. Механизмът на затвора определя времето, през което фоточувствителната повърхност е изложена на светлина.

Камерата за неподвижни изображения е основният инструмент в изкуството на фотографията. Заснетите изображения могат да бъдат възпроизведени по-късно като част от процеса фотография, цифрово изображение или фотографски печат. Подобни художествени области в областта на камерата с движещи се изображения са филм, видеозаснемане и кинематография.

Думата камера идва от camera obscura , латинското име на оригиналното устройство за проектиране на 2D изображение върху равна повърхност (буквално преведено като „тъмна камера“). Съвременната фотографска камера еволюира от камерата обскура. Първата постоянна снимка е направена през 1825 г. от Жозеф Нисефор Ниепс.

Каква е механиката на фотоапарата?

Повечето камери улавят светлина от видимия спектър, докато специализираните камери улавят други части от електромагнитния спектър, като инфрачервения например. Всички камери използват един и същ основен дизайн: светлината навлиза в затворена кутия през събирателна или изпъкнала леща и изображението се записва върху светлочувствителен носител. Механизъм на затвора контролира продължителността на времето, през което светлината влиза във фотоапарата. Повечето камери също имат визьор, който показва сцената, която ще бъде записана, заедно със средства за регулиране на различни комбинации от фокус, бленда и скорост на затвора.

Заснемане на изображение на филм

Традиционните фотоапарати улавят светлината върху фотографски плаки или фотографски филм. Видео и цифровите фотоапарати използват електронен сензор за изображения, обикновено устройство със зарядна връзка (CCD) или CMOS сензор за заснемане на изображения, които могат да бъдат прехвърлени или съхранени в карта с памет или друго хранилище във фотоапарата за по-късно възпроизвеждане или обработка.

Широка гама от формати на филми и плаки се използват от камерите. В ранната история размерите на плочите често са били специфични за марката и модела на фотоапаратите, въпреки че бързо е разработена известна стандартизация за по-популярните фотоапарати. Въвеждането на ролковия филм задвижи процеса на стандартизация още повече, така че до 50-те години на миналия век бяха използвани само няколко стандартни ролкови филма.